Осиновяване – Изменения и допълнения в Семейния кодекс на Република България

Информираме Ви, че в Държавен вестник №106 от 22.12.2023 г. е обнародван Закон за изменение и допълнение на Семейния кодекс.

1. С изменение в чл.79 – Разлика във възрастта – освен минималната възрастова разлика от 15 години между осиновен и осиновяващ е въведена и максимална такава – от 50 години.

Разликата във възрастта не се изисква при осиновяване от  съпрузи, когато е налице за единия от тях.

2. С изменение в чл.104 периодът на следосиновително наблюдение от две години става на 3 години. Ще се изискват 6 следосиновителни доклада на всеки шест месеца.

Съгласно §36 от Преходните и заключителни разпоредби започналите процедури преди 31.12.2023 г. се довършват по досегашния ред.

3. С изменение в чл. 105 – Право на информация относно произхода – се дава възможност на осиновителите, навършилият 18 годишна възраст осиновен, неговите низходящи и съпруг/съпруга, да поискат от окръжния съд, постановил решението за допускане на осиновяването, да им бъде предоставена информация за произхода на осиновения. Окръжният съд в съдебно заседание при закрити врата след като уведоми родителите по произход на осиновения, без негово присъствие, сепроизнася с решение. 

4. Създава се нов чл.105а – Посредничество относно произхода на осиновени лица

Посредничеството може да се извършва от организации с нестопанска цел, получили разрешение за посредник.
Посредничеството ще се извършва по искане на осиновителите, осиновения и неговите низходящи и включва консултиране да осъществяване по подходящ начин на контакта с биологичните родители и подпомагане на срещите на осиновения с тях .

Редът и условията за това посредничество ще се определят с наредба в шест месечен срок.

5. От 1 януари 2025 г. се създава електронна информационна система за пълно осиновяване. В нея ще се вписват въз основа на съдебно решение  и децата, чиито родители в 6-месечен срок  за вписване са поискали реинтеграция, но не са изпълнили условията за това поради неоказване съдействие
на социалните служби.

Актуална информация към 30.04.2020 г.

Сдружение „Асоциация за международно осиновяване и реинтеграция (АМОР)“ получи своето разрешение за посредничество при международно осиновяване по отношение на следните държави: Испания и САЩ. Разрешението е валидно до 01.05.2025 г.

Таблица по образец на Хагската конвенция от 29.05.1993 г.